Życie to nie bajka, życie to fascynująca podróż

„Bez cieni nie ma głębi”

Magdalena Bill

„Umieć żyć, to żyć lekko bez lekkomyślności, być wesołym bez swawoli, mieć odwagę bez brawury, zaufanie i radosną rezygnację.”

Teodor Fontane

Kiedy byłam małą dziewczynką, wychowywałam się na wsi u boku moich cudownych Dziadków. Wówczas mimochodem byłam świadkiem wielogodzinnych, dorosłych rozmów o życiu. Rzecz jasna występowałam w tych dyskusjach w roli aktywnego słuchacza, co „dziecięce uszy po ramionach rozkłada” i słucha, koduje, analizuje- taka to zdolność kilkulatka :), którą czasem dorośli zwykli nazywać byciem zanadto ciekawskim.

Pamiętam, że często wtedy słyszałam potok narzekań na ludzi, świat, rząd, pracę, pogodę i na mnóstwo, mnóstwo przeróżnych okoliczności, które składając się na naszą codzienność, budują tak zwane „ciężkie życie”, do którego bez dwóch zdań wzdychać trzeba. Na koniec takiego wywodu zawsze dało się słyszeć komentarze: „Taki los, takie życie, tak to już jest, nic nie poradzisz.” Zawsze wtedy na końcu występował charakterystyczny ciężki, wydłużony oddech…,  szare głowy potakujące w rytm żalu i frustracji z powodu przegranego życia, wszechobecne milczenie.
Jako wówczas czteroletnia dziewczynka zastanawiałam się o co chodzi? Przecież moje życie jest barwne, cudowne, radosne, pełne swobodnej zabawy, natury, ciepłych słów i przyjaznych uśmiechów. Pamiętam też jak moja Babcia uciemiężonym tonem powtarzała: „Baw się, baw Córeczko póki możesz, bo dorosłe życie to nie bajka, to ciężki kawałek chleba, zobaczysz…” Z przerażeniem słuchałam słów przestrogi przed dorosłością. Na szczęście dorosłe życie wydawało mi się na tyle ciekawe i fascynujące, że sama dość szybko usamodzielniając się, postanowiłam sprawdzić na własnej skórze jakie to życie jest na prawdę. Może moje akurat będzie inne niż mojej Babci?
Kochana Babciu, nie ma Cię już z nami na tej ziemi. Wiem, że Twoje dzieciństwo i młodość to czas wojny, ucieczki i lęku. Wiem też, że dorosłe życie Cię nie rozpieszczało. Być może dlatego tak bardzo mnie przed nim przestrzegałaś. Kochana Babuniu chcę Ci dziś powiedzieć, że moje życie zdecydowanie różni się od Twojego. Zasadnicza różnica polega na tym, że ja zdecydowanie jestem szczęśliwa :). Proszę, myśl o mnie ciepło gdzieś tam wysoko, gdziekolwiek jesteś i ciesz się moim szczęściem…

maze-2264_640

Dziś jako dorosła już Kobieta mająca swoją Rodzinę, pracę wiem, że życie dorosłego człowieka jest pełne wyzwań, wyborów, odpowiedzialności, refleksji, ale nie zaliczam tych przymiotów do czegoś, co rzekomo ma ciemiężyć mój los. Wręcz przeciwnie. Im więcej upadków, tym więcej wzlotów. Im więcej znaków zapytania, sporów, dyskusji, łez, kłótni, tym większa szansa na lepsze jutro. Bez względu na to, czy doświadczamy tego w relacjach z partnerem, z dziećmi, rodziną, pracodawcą, przyjaciółmi, panią w urzędzie, czy ekspedientką w sklepie.

Warunek jest jeden: PROAKTYWNOŚĆ, a co za tym idzie przejęcie pełnej odpowiedzialności za swoje wybory, decyzje, działanie, słowa, emocje, za SWOJE  ŻYCIE. To jak je zobaczysz, jak zaczniesz je zmieniać, zmienisz też w pewnym zakresie okoliczności. Nie skupiaj się wiec na zmianie ludzi wokół siebie, pouczaniu ich.

Skup się na tym, co dla Ciebie ważne, piękne i dobre. Czyń piękno i dobro Ludziom. Nie pozwól przy tym krzywdzić Siebie. Z czasem od Świata wokół zaczniesz dostawać cudowne prezenty, pełne wiary, ciepłych relacji, miłości i nadziei na lepsze dziś.

hiking-502839_640Życie to nie bajka. Życie to wspaniała przygoda, wędrówka przez góry i doliny. A wędrówki mają to do siebie, że idąc krętą drogą, możesz czasem napotkać przeszkody, czasem z nieba spadnie deszcz, ale pamiętaj, że po nim zawsze zaświeci słońce.

Być może staniesz na ostry kamień i poranisz stopy, wtedy konieczny będzie postój na odpoczynek, gojenie ran i refleksję. Wtedy będziesz miał ochotę płakać ze zmęczenia i bólu, ale pragnienie doświadczenia tego, dokąd zmierzasz będzie tak ogromne, że będziesz w stanie przetrwać każdy upadek.
Żyjąc świadomie, pracując nad sobą, charakterem, pakując plecak potrzebnych zasad, umiejętności i nawyków, zabierając kompas wartości i mapę własnych marzeń dojdziesz tam, gdzie chcesz się znaleźć.girl-640107__180

Ciesząc się każdą chwilą, najmniejszym krokiem, będziesz miał poczucie, że każdy dzień twojej wędrówki jest szczęściem tu i teraz, szczęściem, które prowadzi Cię tam, dokąd zmierzasz. 

Ostatnio rozmawiałam na temat życiowych wyzwań z moją bliska znajomą, zresztą niezwykle wrażliwym i dobrym Człowiek. Magda pracuje jako psycholog na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Przyglądając się dziecięcym obrazkom szkicowanych ołówkiem zobaczyła w nich niezwykłą głębię, którą tworzyły cienie. Znając życiowe historie swoich młodych pacjentów pomyślała od razu, że „bez cienia nie ma głębi”. Tak jak nasze życie, jeśli na wszystko się w nim godzisz, jest ci obojętnie, jeśli nie podejmujesz wyzwań, nie masz w sobie odwagi by zacząć od nowa, by zmienić życie na lepsze, szczęśliwsze, pełniejsze. Takie życie, życie bez cieni, upadków, prób prowadzi donikąd, jest nijakie, płaskie, bez wyrazu i wspomnianej głębi. Doświadczenia budują naszą tożsamość, umacniają nasz charakter. Od razu przychodzi mi na myśl pojęcie strefy komfortu i nagminnym przebywaniu w niej, w obawie przed niepowodzeniem. Tam nie ma cieni, nie ma ryzyka, jest w miarę znajomo, nawet jeżeli niezbyt miło, ale bezpiecznie. Nie ma też głębi i prawdziwego sensu życia.

No, to ja już wiem co dziś wybiorę w okolicznościach, które zastałam :D… przeróżnych, tych, które budują i pomagają działać skutecznie i tych, które wydają się wyzwaniem, na pierwszy rzut oka niemożliwym do przeskoczenia. Dam radę, znajdę w sobie siłę.
A jaki będzie dziś Wasz wybór? Jak za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będą żyły, wybierały Waszehorseshoe-504821_640 dzieci? Pamiętaj, że jesteście dla nich największą inspiracją. Dziś są częścią Waszej wspólnej podróży, kiedyś będą podróżowały same.

„Nikt nie może wykuć szczęścia życia; można wykuć tylko szczęście chwili.”

Karol Henrich Waggerl

Categories: Listy z podróży | Tagi: , | 4 Komentarze

Zobacz wpisy

4 thoughts on “Życie to nie bajka, życie to fascynująca podróż

 1. Nati

  Tekst idealnie trafiony w moje dzisiejsze rozmyślania 🙂 dziękuję kochana za to, że poświęcasz swój czas i sprawiasz, że ten świat dookoła staje się lepszy.

  • Mądra Miłość

   ❤ macierzyństwo, rodzicielstwo, partnerstwo, bycie córką, przyjaciółką, kobieta sukcesu z pasją i swoją cząstką samotności… Ile ról pełnimy w życiu, tyle wyzwań Kochana Nati :). Pewno zgodzisz się ze mną, że im dalej w las życiowo, tym ról tych przybywa. Choć specjaliści, psycholodzy twierdzą, że nie powinno się pełnić więcej niż 7 ról, bo się pozostałe zaniedbuje. Wiec czasem warto się zatrzymać, zastanowić, rozpisać sobie jakie role w życiu pełnimy i dla kogo, co za nimi stoi, jakie moje zobowiązania się z tym wiążą, czego inni ode mnie oczekuje w tym zakresie i czy dam radę to wszystko nie tylko ogarnąć, ale żyć z tym w pełni szczęśliwie, nie mając poczucia przemęczenia materiału ❤ Całuję i przesyłam dobre myśli. Do usłyszenia i zobaczenia. Ps. Ucałuj Hanusię.

 2. Ula

  Marta, ten tekst idealnie trafił w to o czym myślę i co robię. Jestem zdania, że przyciagamy do siebie to, czego chcemy i potrzebujemy. Myślenie ma magiczną moc. Najważniejsze aby podążać za sobą. Bo życie to ciągłe zmiany…na lepsze.
  Więc idę za życiem i nie żałuję. 🙂

  • Mądra Miłość

   Cudownie to podsumowałaś Ula. Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: