Nie z miłością

girl-640107__180„Miłość jest dawaniem dziecku tego, czego ono naprawdę potrzebuje, żeby mogło prowadzić szczęśliwe życie, dlatego słowo nie, które często kosztuje rodziców wiele wysiłku, jest niejednokrotnie najlepszą odpowiedzią i niesie w sobie najwięcej miłości.”

Jesper Juul

Do tych pięknych słów dodałaby jeszcze jedno ważne zdanie: swoją konstruktywną krytykę możesz wyrazić w różnorodny sposób. Od ciebie zależy czy będzie brzmiała jak osądzanie, zakaz, groźba, poniżenie, czy jak szczera informacja zwrotna, dzięki której drugi człowiek zmieni swoje zachowanie na takie, które przyniesie jemu oraz innym korzyści i pomoże wzrastać.

Tytuł dzisiejszego postu jest dla mnie niezwykle ważny. Odnosi się do obserwowanej ostatnio rzeczywistości. Z jednej strony widzę rodziców unikających zupełnie sformułowania „nie”. W dużej mierze ich zachowanie może wynikać z lęku przed skrzywdzeniem dziecka i próbą zapewnienia mu wszystkiego, o czym tylko zamarzy, nawet jeśli w dłuższej perspektywie może mieć to negatywne skutki (tzw. wychowanie bezstresowe w najczystszej postaci).

Z drugiej stronyzaś spotykam matki i ojców, którzy negują na każdym kroku, „bijąc” słowem kruche, dziecięce JA. A gdzie asertywność, poszanowanie integralności i jak w takich rodzinach wychowywać dzieci w poczuciu własnej wartości, szanujących przy tym innych?

Z wielką ulgą przyznaje jednak, że coraz więcej jest rodziców, którzy świadomie pracując nad swoich charakterem otwierają się na swoje dzieci i ich potrzeby. Uwzględniają jednocześnie potrzeby własne i całej rodziny. Potrafią mówić autentyczne „nie”. Tacy rodzice popełniają błędy, mają chwile słabości, rzecz normalna ludzka, bo w końcu nie tylko dziecko, ale i rodzic też Człowiek. Staram się jak mogę, żeby tak myśleć i działać.

Ale jak to robić? Jak nauczyć się mówić autentyczne „nie”, nie raniąc przy tym innych, a szczególnie dzieci. Jak pomóc najmłodszym wyrażać swoją asertywność, która kryje się nie tylko w braku zgody na pewne zachowania, ale i świadomym przyzwoleniu na to, co dla nich ważne? O tym w kolejnym poście.

Ostatnio prowadziłam w szkole warsztaty dla rodziców, na których poruszałam ten istotny temat. Z tego miejsca dziękuję wszystkim przybyłym za niesamowicie dobrą energię, zaangażowanie i świadomość bycia mądrym rodzicem.

Refleksja dla Was:

Czy wy jako rodzice jesteście asertywni? Czy potraficie mówić „tak” i „nie” w zgodzie z własnym JA?

Categories: Listy z podróży | Tagi: , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: